• Projekt Dzielny Przedszkolak

• Zajęcia dodatkowe:

- logopedyczne

- gimnastyki korekcyjnej

- kształtujące kompetencje społeczno- emocjonalne

- edukacyjno – terapeutyczne z wykorzystaniem metody RSA Biofeedback.

Zajecia prowadzone są z poszanowaniem równości szans dziewczynek i chłopców.

Zajęcia kształtujące kompetencje społeczno - emocjonalne

W bieżącym roku szkolnym 30 przedszkolaków uczestniczy w zajęcia kształtujących kompetencje społeczno-emocjonalne.

Celem zajęć jest integracja grupy, utrwalenie poprawnych i skutecznych form komunikowania się oraz wspieranie rozwoju społecznego i emocjonalnego. Dzieci nabywają kompetencje społeczno- emocjonalne.

Podczas zajęć stosowane są gry i zabawy:

- integracyjne,

- kształtujące poczucie wartości i odwagę,

- przeciwko agresji,

- zabawy relaksacyjne i wyciszające.

W trakcie zajęć wykorzystywane są metody pracy z zakresu arteterapii:

- muzykoterapia,

- choreoterapia (taniec, improwizacje ruchowe przy muzyce),

- biblioterapia,

- teatroterapia (drama, scenki pantomimiczne, techniki parateatralne),

- terapia z wykorzystaniem sztuk plastycznych (metoda „Malowania dziesięcioma palcami” R. F. Show,  metoda „Kolor – przedmiot – osobowość”).

Zajęcia, pozwalają przedszkolakom nie tylko się zintegrować, ale również poznać swoje słabe i mocne strony oraz pogłębiać zainteresowania.

Nasze zajęcia są ciekawe i atrakcyjne dla każdego przedszkolaka.

Zajęcia logopedyczne

Indywidualne zajęcia logopedyczne prowadzone są dla 9 dzieci. Odbywają się w miłej atmosferze, ukierunkowanej na rozwój mowy oraz innych, szeroko rozumianych umiejętności komunikowania się.

Formy i metody pracy oraz czas zajęć dostosowane są do indywidualnych potrzeb i możliwości dziecka. Terapia jest prowadzona w oparciu o program terapii logopedycznej sporządzony na podstawie diagnozy oraz wnikliwych obserwacji dziecka w toku zajęć.

Dzieci poprzez wspólną zabawę i naśladowanie uczą się poprawnie wykonywać ćwiczenia oddechowe, artykulacyjne i słuchowe, w celu wypracowania prawidłowych nawyków artykulacyjnych oraz prawidłowej realizacji zaburzonych głosek.

Gimnastyka korekcyjna

Dzieci mają możliwość uczestniczyć w ćwiczeniach ogólnorozwojowych,

które zapewniają harmonijny rozwój fizyczny.

Wprowadzane są również elementy gier i zabaw, co powoduje,

iż dzieci bardzo chętnie biorą udział w tych zajęciach.

Zajęcia edukacyjno – terapeutyczne

z wykorzystaniem metody RSA Biofeedback.

W terapii bierze udział 8 dzieci. Przebieg terapii RSA Biofeedback jest indywidualny dla każdego dziecka.

Podczas lekcji zdrowia, trenujące dziecko uczy się synchronizować pracę serca i oddechu.

Regulacja oddechu z pracą serca pozwala na nieinwazyjne polepszenie stanu zdrowia, wzmacnia kondycję

oraz stabilizuje stan emocjonalny.

W efekcie czego rozwijają się możliwości adaptacyjne organizmu, obudzone zostają funkcje obronne, możliwe

jest uzyskanie naturalnej równowagi zachodzących w organizmie człowieka procesów (homeostazy).