• Język angielski

          • Język angielski w przedszkolu

          •  

             

            Wiek przedszkolny jest niezwykle ważnym czasem, w którym dzieci nabierają nowych doświadczeń językowych poprzez powtarzanie i zapamiętywanie w sposób mechaniczny sposobu mówienia w języku obcym oraz rytmu języka.

            Nowa podstawa programowa podkreśla, że kontakt dziecka z językiem obcym na etapie przedszkola ma przede wszystkim ukształtować w nim pozytywną podstawę wobec uczenia się języków obcych w ogóle na etapie późniejszej edukacji. 

             

            Małe dzieci są bardzo entuzjastyczne, ale nie są w stanie skoncentrować swojej uwagi przez dłuższy czas, dlatego nasze zajęcia są urozmaicone i bardzo dynamiczne.

            Angielskie rytmiczne piosenki, krótkie rymowanki z użyciem żywej gestykulacji przy muzyce stymulują dziecko i rozwijają zdolności zapamiętywania słownictwa oraz utrwalania całych wyrażeń.

             

             

            W nauczaniu występują trzy kluczowe terminy:

             

            Świadomość językowa (ang. language awareness; franc. conscience linguistique lub sensibilisation linguistique)

            Świadomość językowa ujawnia się w grach i zabawach językowych, np. w zabawach wykorzystujących porównywanie słów, podobieństwa między słowami, tworzenie rymów, czy w zabawach transformacyjnych, np. z przestawianiem sylab czy głosek. Świadomość ta ulega zmianom, rozwija się w wyniku nowych doświadczeń dziecka

             

            Wrażliwość kulturowa to bycie świadomym, że istnieją różnice i podobieństwa kulturowe i że wpływają one na nasze wartości, uczenie się i zachowanie. Jej posiadanie pozwala komunikującym się w różnych językach lepiej zrozumieć zróżnicowanie kulturowe nie tylko w obrębie pary kultur, ale także w szerszym kontekście kulturowym.

             

            Motywacja do nauki języków obcych. Motywacja to ogół motywów występujących aktualnie u danej jednostki (…). Motywacja wewnętrzna pobudza do działania, które ma wartość samo w sobie; jej przykładem jest zainteresowanie lub zamiłowanie do czegoś. Motywacja zewnętrzna stwarza zachętę do działania, które jest w jakiś sposób nagradzane lub które pozwala uniknąć kary; w szkole takiej motywacji sprzyja system nagród i kar.

            1. Ćwiczenia rozwijające percepcję wzrokową (zapamiętywanie kolejności, znaków):

            • Nauczyciel pokazuje i nazywa trzy obrazki. Dzieci układają swoje obrazki w kolejności, powtarzają za nauczycielem nazwy.
            • Nauczyciel czyta ilustrowaną historyjkę, dzieci mają za zadanie ułożyć w kolejności ilustracje.

            2. Ćwiczenia rozwijające percepcję słuchową (zapamiętywanie kolejności dźwięków, wyrazów):

            • Nauczyciel przedstawia sekwencję dźwięków, np. tych, które wydają zwierzęta – dzieci powtarzają je.
            • Nauczyciel podaje sylaby do powtórzenia – dzieci powtarzają je chórem, a potem indywidualnie.
            • Nauczyciel podaje 2-3 proste polecenia do wykonania. Dzieci je wykonują w kolejności (trudność zadania musi być dopasowana do wieku i możliwości dzieci).
            • Ćwiczenia językowo-muzyczne, np. wyklaskiwanie wyliczanek, piosenek, wystukiwanie rytmu piosenek, recytowanie wyliczanek w różnym tempie, z różną dynamiką.

            3. Ćwiczenia rozwijające percepcję ruchową (wykonywanie sekwencji ruchów):

            • Dzieci uczą się wyliczanki z przyporządkowanymi do niej ruchami.

            - Nauczyciel mówi wyliczankę i pokazuje ruchy do tekstu.

            - Nauczyciel mówi wyliczankę i pokazuje ruchy, w połowie wyliczanki przestaje je pokazywać i dzieci kontynuują wykonywanie gestów samodzielnie.

            -Nauczyciel mówi wyliczankę i pokazuje ruchy, lecz kilkakrotnie zatrzymuje się w trakcie recytacji, dzieci wykonują brakujący ruch.

            • Poruszanie marionetką „mówiącą” w języku obcym.
            • Poruszanie kukiełkami w teatrzyku.

            4. Ćwiczenia porządkowania świata od lewej do prawej (por. Cieszyńska 2001):

            • Układanie historyjki obrazkowej.
            • Układanie przedmiotów/obrazków.