• Projekt Kraina przedszkolaka

• Zajęcia dodatkowe

• Zajęcia kształtujące kompetencje społeczno-emocjonalne

Zajęcia prowadzone są w oparciu o autorski program zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno – społeczne

pt. „Jestem, czuję, współpracuję”.

Cel główny

Głównym celem programu jest kształtowanie umiejętności emocjonalno - społecznych u dzieci w wieku przedszkolnym. Prowadzone w formie zabaw zajęcia mają wspomóc dzieci w ich prawidłowym funkcjonowaniu w grupie i radzeniu sobie z własnymi emocjami.

Cele szczegółowe

• kształtowanie umiejętności rozpoznawania emocji własnych i emocji innych osób;

• budowanie wiary we własne siły, poczucia własnej wartości;

• określanie uczuć jakie towarzyszą różnym sytuacjom;

• wdrażanie do uważnego słuchania;

• kształtowanie umiejętności radzenia sobie z porażką;

• opanowanie umiejętności poprawnego komunikowania z innymi ludźmi;

• wdrażanie do pokojowego rozwiązywanie sytuacji konfliktowych;

• rozwijanie twórczego myślenia.

Treści programowe:

• Tworzymy grupę – integracja uczestników, wspólne ustalanie zasad panujących w grupie zajęciowej.

• Wzmacnianie wiary we własne możliwości poprzez pokazywanie mocnych stron dziecka.

• Rozpoznawanie i wyrażanie emocji.

• „Każdy z nas jest wyjątkowy”- dostrzeganie różnic i podobieństw między ludźmi.

• Radzenie sobie z różnymi trudnościami tj. stres, strach, złość, agresja.

• Rozwiązywanie konfliktów.

• Rozwijanie twórczego myślenia.

• Poznanie zasad poprawnego komunikowania się z innymi.

• Utrwalanie zasad współdziałania w grupie.

• Kształtowanie umiejętności słuchania.

• Asertywność w kontaktach z innymi.

Zajęcia logopedyczne

Indywidualne zajęcia logopedyczne prowadzone są dla 40 dzieci, raz w tygodniu
             w wymiarze 15 min.

Cele ogólne:

• Kształcenie, rozwijanie i doskonalenie umiejętności komunikowania się
               z otoczeniem.
            • Stymulacja rozwoju językowego uczniów z uwzględnieniem wszystkich aspektów mowy (wymowa, słownictwo, strona gramatyczna i stylistyczna).

Cele szczegółowe:

• Kształtowanie prawidłowej mowy poprzez korygowanie zaburzeń w zakresie strony fonetycznej, leksykalnej, gramatycznej.
            • Stymulowanie opóźnionego rozwoju mowy.
            • Doskonalenie wymowy już ukształtowanej.
            • Wdrażanie do praktycznego wykorzystania nawyków poprawnej wymowy przyswojonej w toku ćwiczeń.
            • Wdrażanie dzieci do obcowania z literaturą i sztuką oraz twórczej aktywności słownej.

Formy i metody pracy dostosowane są do indywidualnych potrzeb i możliwości dziecka. Terapia jest prowadzona w oparciu o program terapii logopedycznej sporządzony na podstawie diagnozy oraz wnikliwych obserwacji dziecka w toku zajęć.

Dzieci poprzez wspólną zabawę i naśladowanie uczą się poprawnie wykonywać
                  ćwiczenia oddechowe, artykulacyjne i słuchowe, w celu wypracowania prawidłowych
                  nawyków artykulacyjnych oraz prawidłowej realizacji zaburzonych głosek.