• Akcje ogólnopolskie

• 2022/2023 Kubusiowi Przyjaciele Natury

• Rok szkolny 2022/2023

Nasze przedszkole bierze udział w XV edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Kubusiowi Przyjaciele Natury” organizowanym przez markę Kubuś. Celem programu jest zachęcanie dzieci do dbania o środowisko naturalne, uczenie szacunku dla przyrody, a także kształcenie dobrych nawyków w zakresie odżywiania oraz aktywnego spędzania czasu.​​​​​​​​​​​​​​

W czasie realizowania programu dzieci wykonywały zadania w 4 misjach takich jak:

“Na tropie zmian klimatycznych”

“Na tropie ekonawyków”

“Na tropie mądrych zakupów i życia w zgodzie z naturą “

“Na tropie roślin i zwierząt “.

​​​​​​​

Dzieci poznawały tematy związane z klimatem i jego zmianami , dlaczego warto oszczędzać prąd i gaz, po co sortować śmieci , jak dbać o siebie, dlaczego warto jeść owoce i warzywa, jak mądrze robić zakupy, co to jest ekosystem, jak bardzo do życia potrzebne nam są zwierzęta i rośliny i jak o nie dbać. W realizacji tych zagadnień pomocne były piosenki, prezentacje multimedialne, audiobooki i karty pracy, które w atrakcyjny sposób przybliżały dzieciom zagadnienia.

Zapraszam na fotorelacje​​​​​​​​​​​​​​

CELE PROGRAMU:

• Popularyzacja ochrony przyrody, zasad ekologii, aktywnego spędzania czasu wśród przedszkolaków, ich rodziców i nauczycieli.
            • Wzrost świadomości ekologicznej wśród dzieci.
            • Zachęcanie dzieci do aktywnego spędzania czasu i ruchu.
            • Uczenie dzieci kreatywnego myślenia, samodzielności i podejmowania inicjatyw.

CZAS TRWANIA PROGRAMU:

Program trwa od 01 września 2021 roku do 30 czerwca 2022 roku

Rok szkolny 2016/2017

BIERZEMY UDZIAŁ W IX EDYCJI PROGRAMU: KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURYProgram „Kubusiowi Przyjaciele Natury” to jeden z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych dla przedszkoli, organizowany przez markę Kubuś.

Bohaterem wszystkich materiałów programu jest Kubuś, który pokazuje dzieciom piękno natury i uczy, jak ją chronić.

Celem programu skierowanego do przedszkolaków w całej Polsce jest zachęcanie dzieci do dbania o środowisko naturalne. Głównym zadaniem małych uczestników jest przygotowanie szeregu projektów ekologicznych, np. uprawianie ogródków, organizowanie przyrodniczych wycieczek oraz ekologicznych akcji z okazji Dnia Marchewki, Pierwszego Dnia Wiosny, konkursów plastycznych oraz przedstawień dla rodziców i wiele innych ekologicznych działań.

Dzięki specjalnie nagranym bajkom, najmłodsi mogą przenieść się z Kubusiem we wspaniały świat wyobraźni. Przeżywając rozmaite przygody, dzieci poznają rośliny i zwierzęta, uczą się szacunku i ekologicznych zachowań: jak zachowywać się na łonie natury, jak ważna jest segregacja śmieci i dokładne zakręcanie kranu, jak zdrowo się odżywiać jedząc codziennie 5 porcji warzyw, owoców lub soku.

W ramach Programu "Kubusiowi Przyjaciele Natury" zostaną zrealizowane scenariusze zajeć:

Scenariusz 1. Kubusiowi Przyjaciele Natury.

Cel zajęć:

Dzieci poznają podstawowe zachowania proekologiczne. Dowiadują się, jak dbać o przyrodę, uczą się zasad

pielęgnacji roślin.

Scenariusz 2. Ruch to ważna sprawa. Kubuś dzieciom podpowiada.

Cel zajęć:

Propagowanie wartościowego spędzania czasu wolnego poprzez korzystanie z szerokiej gamy aktywności

fizycznych, jak zabawa ruchowa, spacer, wybrana dyscyplina sportowa, gra zespołowa czy gimnastyka.

Dzieci dowiadują się jak ważną rolę odgrywają różne formy ruchowe dla ich zdrowia. Kształtują nawyk

aktywnego spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu, jak i w domu, rozwijają swą sprawność ruchową.

Potrafią zaproponować, a następnie wykonać ćwiczenia gimnastyczne, wymienić dyscypliny sportowe,współdziałać w grupie.

Scenariusz 3. Dzień Marchewki

Cel zajęć:

Dzieci dowiadują się, że marchew jest zdrowa i lubiana nie tylko przez ludzi – to przysmak wielu zwierząt.

Kształtują sprawność manualną i spostrzegawczość. Rozpoznają różne owoce i warzywa. Rozwijają umiejętność

pracy w grupie, formułowania pytań i odpowiadania na nie.

Scenariusz 4 Jak zrobić coś z niczego czyli recyklingowy zawrót głowy.

Cel zajęć:

Dzieci poznają pojęcie recyklingu. Uczą się rozpoznawać materiał, z jakiego zrobiony jest dany

przedmiot i efektywnego segregowania odpadów.

Dowiadują się, jak wygląda proces powstawania surowców i przetwarzania ich.

Kształtują sprawność manualną i umiejętność współdziałania w grupie.