• O przedszkolu

• Koncepcja pracy

„Dziec­ko może nau­czyć do­rosłych trzech rzeczy:

cie­szyć się bez po­wodu, być ciągle czymś zajętym

i do­magać się – ze wszys­tkich sił – te­go, cze­go pragnie.”

Paulo Coelho

Koncepcja pracy przedszkola to świadome działania ukierunkowane na wszechstronny rozwój dziecka, wspieranie jego rozwoju, usuwanie przeszkód i barier.

W naszych planach na nowoczesne przedszkole opieramy się m.in. się na założeniach pedagogiki transgresyjnej. Współczesny świat  wymaga nowego spojrzenia na człowieka.

Człowieka, który przekracza granice swoich własnych możliwości, wyznacza nowe cele do osiągnięcia. Edukacja przedszkolna stawia wobec tego przed nami również nowe cele i wyzwania.

Wizja  to współczesne  przedszkole,  z wykwalifikowaną kadrą pedagogiczną, zapewniające opiekę, bezpieczeństwo psychiczne i fizyczne dzieci, z bogatą bazą dydaktyczną, zapleczem lokalowym, promujące zdrowy styl życia, otwarte na wyzwania XXI wieku. Przedszkole nowoczesne, zachowujące jednocześnie tradycje lokalne oraz tożsamość narodową.

Misja przedszkola we współczesnym świecie to działania ukierunkowane na    wszechstronny rozwój dziecka, ze szczególnym uwzględnieniem jego indywidualności, potrzeb i  kreatywności.  Przygotowanie dziecka do osiągnięcia sukcesu edukacyjnego, życiowego i  zawodowego.

Model absolwenta:

• Jest gotowy do podjęcia nauki w szkole pod względem intelektualnym, psychofizycznym, społecznym i emocjonalnym;
            • Jest kreatywny i twórczy;
            • Ma poczucie własnej wartości, posiada świadomość własnych zainteresowań;
            • Dostrzega i szanuje wartości uznawane społecznie.

Mocne strony przedszkola:

• przedszkole bezpieczne i przyjazne dla dzieci;
            • bogata historia i tradycja;
            • bardzo dobra baza dydaktyczna z nowoczesnym sprzętem multimedialnym;
            • wykwalifikowana  kadra pedagogiczna;
            • sukcesy i osiągnięcia w konkursach, olimpiadach, przeglądach;
            • efektywna współpraca ze środowiskiem lokalnym;
            • nowoczesny, przestronny budynek
            • zaangażowanie rodziców w działania przedszkola.

Słabe strony przedszkola:

• usytuowanie w dwóch oddzielnych budynkach.

Działania na rzecz poprawy jakości pracy przedszkola i efektów kształcenia:

• Poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań w celu zapewnienia optymalnych warunków  wszechstronnego rozwoju dziecka zgodnie z jego potencjałem  i możliwościami rozwojowymi
            • Udział w programach, projektach, których celem nadrzędnym jest promowanie zdrowia psychicznego, kształtowanie umiejętności psychospołecznych
            • Udział w ciekawych programach, projektach, przedsięwzięciach o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim, międzynarodowym
            • Aktywna współpraca z Radą Rodziców, wzajemna pomoc i wsparcie na rzecz rozwoju placówki
            • Podnoszenie kompetencji zawodowych nauczycieli.