• Kącik dla rodziców

          • Magiczna moc bajek, wpływ czytelnictwa na rozwój dzieci

          •  „Czytanie książek, to najpiękniejsza zabawa,

            jaką sobie ludzkość  wymyśliła”

            Wisława Szymborska

            Drogi Rodzicu ! Czytanie rozwija język, język zaś stanowi podstawę dla myślenia,  uczy wartości moralnych, wpływa na zmianę negatywnych postaw dziecka.

            Jeśli chcemy w przyszłości żyć w kraju mądrych i uczciwych obywateli, musimy zadbać, by codzienne, głośne czytanie stało się priorytetem w naszym domu, przedszkolu, szkole naszego dziecka. Nawyk czytania i miłości do książek musi powstać w dzieciństwie. Uczymy dzieci czytania, ale nie dbamy oto, by lubiły czytać. Nie rozbudzamy w nich zapału do książek i nie dokładamy starań, by czytały z przyjemnością. Głośne czytanie ma bardzo dużo zalet przede wszystkim, buduje więź emocjonalną między dorosłym i dzieckiem, stymuluje rozwój mózgu, daje fundament pod sukces w samodzielnym mówieniu i pisaniu, kształtuje nawyk czytania na całe życie. Tworzy skojarzenie czytania z przyjemnością i poczuciem bezpieczeństwa. Uczy sposobów rozwiązywania problemów i konfliktów

            23 kwietnia swoje wielkie święto mają książki na całym świecie… Książki, które czytamy przenoszą nas do innego świata, uczą nowych rzeczy… jednym słowem czytanie książek to cudowny sposób na spędzanie wolnego czasu.

            O tym, że warto czytać, nie trzeba chyba nikogo przekonywać.

            Dziś, kiedy świat dzieci pełen jest komputerów, ipadów i play station, książki zaczynają być traktowane jak „przeżytek”, to w ogromnej mierze od rodziców zależy, czy dzieci znajdą w swoim życiu miejsce dla książki.

            Młodsi czytelnicy z uwagą oglądają ilustrację, potrafią uchwycić jej istotny sens.

            Należy pamiętać o tym, że pierwsze kontakty książki z najmłodszym czytelnikiem to forma zabawy. Pod wpływem otoczenia i poszerzania zasobu słownictwa, książka zaczyna wprowadzać dziecko w świat fantazji,  przygotowuje do abstrakcyjnego myślenia.

             

             opracowała:  Róża Dubiel