• Standardy Ochrony Małoletnich

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH

PRZEDSZKOLU PUBLICZNYM W SUSZCU

Co warto wiedzieć?

Dnia 28 lipca 2023 r. Ustawa o ochronie małoletnich. Ustawa wchodzi w życie z dniem 15.02.2024 r., okres wdrażania trwa pół roku.

Ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (eli.gov.pl)

Standardy to system ochrony małoletnich przed krzywdzeniem, zawiera procedury interwencji, działania profilaktyczne, edukacyjne, zasady zapobiegania krzywdzeniu dzieci,   a w sytuacji  gdy do krzywdzenia doszło - określa zasady zmniejszenia rozmiaru jego skutków poprzez prawidłową i efektowną pomoc.

Obszary standardów ochrony małoletnich przed krzywdzeniem.

1. Polityka Ochrony Małoletnich –  która określa:

a) zasady bezpiecznej rekrutacji personelu do pracy w przedszkolu,

b) zasady bezpiecznych relacji personel- nieletni

c) zasady reagowania w przedszkolu na przypadki podejrzenia, że nieletni jest krzywdzony,

d) zasady ochrony wizerunku wychowanków i ich danych osobowych,

e) zasady bezpiecznego korzystania z Internetu i mediów elektronicznych.

1. Personel-obszar, który określa:

a) zasady rekrutacji personelu pracującymi z dziećmi w przedszkolu, w którym obowiązek uzyskiwania danych z Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.

b) zasady bezpiecznych relacji personelu przedszkola z małoletnimi i małoletniego z małoletnim wskazujące jakie zachowania na terenie przedszkola są niedozwolone, a jakie pożądane w kontakcie z wychowankami,

c) zasady zapewniania pracownikom podstawowej wiedzy na temat ochrony małoletnich przed krzywdzeniem, oraz udzielania pomocy dzieciom i młodzieży w sytuacjach zagrożenia,

d) zasady przygotowania personelu przedszkola pracującego z dziećmi i ich rodzicami do edukowania:

• dzieci na temat ochrony przed przemocą i wykorzystywaniem,
            • rodziców/opiekunów dzieci na temat wychowania dzieci i młodzieży bez przemocy oraz ochronienia ich przed przemocą i wykorzystywaniem,
            • prowadzenie działań edukacyjnych i profilaktycznych z dziećmi.

3. Procedury – określają działania, jakie należy podjąć w sytuacji krzywdzenia małoletniego lub zagrożenia jego bezpieczeństwa ze strony personelu przedszkola, członków rodziny, rówieśników i osób obcych:

a) zasady dysponowania przez przedszkole danymi kontaktowymi lokalnych instytucji i organizacji, które zajmują się interwencją i pomocą w sytuacjach krzywdzenia dzieci i młodzieży (policja, sąd rodzinny, centrum interwencji kryzysowej, ośrodek pomocy społecznej, placówki ochrony zdrowia), oraz zapewnienia do nich dostępu wszystkim pracownikom,

b) zasady eksponowania informacji dla dzieci i młodzieży na temat możliwości uzyskania pomocy w trudnej sytuacji,   w tym numerów bezpłatnych telefonów zaufania dla dzieci i młodzieży.

1. Monitoring – obszar, który określa:

a) zasady weryfikacji przyjętej polityki ochrony małoletnich przed krzywdzeniem – przynajmniej raz w roku, ze szczególnym uwzględnieniem analizy sytuacji związanych z wystąpieniem zagrożenia bezpieczeństwa dzieci przedszkolnych,

b) zasady organizowania przez przedszkole działań edukacyjnych i profilaktycznych z dziećmi i ich rodzicami/opiekunami prawnymi.

WAŻNE TELEFONY WSPARCIA:

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Suszcu: 32 449-30-83