• Pomoc psychologiczno - pedagogiczna

• Terapeuta pedagogiczny

• TERAPIA PEDAGOGICZNA

to oddziaływanie za pomocą środków pedagogicznych na przyczyny i przejawy trudności w uczeniu się, mające na celu eliminowanie niepowodzeń edukacyjnych oraz ich ujemnych konsekwencji.

Nadrzędnym celem terapii pedagogicznej jest stworzenie możliwości wszechstronnego rozwoju umysłowego, psychicznego i społecznego dzieciom z utrudnieniami rozwojowymi, rozwoju na miarę ich możliwości.

Jednym z elementów terapii pedagogicznej są zajęcia korekcyjno - kompensacyjne. Zajęcia te kierowane są dla dzieci, które mają trudności w nauce i przystosowaniu do przedszkolnych realiów.

Są to między innymi dzieci:

• z zaburzeniami rozwojowymi (np. opóźnienieniem i zaburzeniem rozwoju motorycznego, zaburzeniem spostrzeżeń wzrokowych i słuchowych,  zaburzeniem procesów emocjonalno - motywacyjnych, zaburzeniem zdolności matematycznych)
            • z chorobami przewlekłymi,
            • z odchyleniami rozwojowymi (np. nieharmonijny, wolniejszy rozwój))
            • ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się (np. z grupy ryzyka dysleksji, dysgrafii)
            • dzieci borykające się z trudnościami edukacyjnymi wymagające indywidualnego podejścia, wsparcia i pomocy (np. dzieci mało samodzielne, mające trudności z koncentracją, nieśmiałe, po traumatycznych doświadczeniach)

Dzieci uczęszczające na zajęcia korekcyjno-kompensacyjne często posiadają opinię  Poradni psychologiczno-pedagogicznej o potrzebie objęcia ich tą formą zajęć, ale też mogą uczestniczyć w nich na wniosek wychowawcy, nauczyciela,  specjalisty lub rodzica/opiekuna prawnego.