• Standardy Ochrony Małoletnich

          • Dla rodziców

          • Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją  dotyczącą Standardów Ochrony Dzieci przed krzywdzeniem.

            STANDARDY.pptx

             

             

            Podstawowe potrzeby dziecka


            1. Bezpieczeństwo
            Dzieci powinny dorastać w bezpiecznym i zdrowym środowisku. Pojęcie bezpieczeństwa obejmuje wszystkie podstawowe potrzeby, które zapewniają nasze przetrwanie: ubranie, schronienie, jedzenie, opiekę zdrowotną, ochronę, itp.
            Poza tym bezpieczeństwo odnosi się również do warstwy emocjonalnej. Sytuacje, które nam dorosłym mogą wydawać się proste lub nic nieznaczące, mogą stanowić prawdziwą udrękę dla dzieci. Co więcej, trzeba pomóc im zrozumieć uczucia, które dopiero zaczynają w sobie rozwijać.


            2. Podstawowe potrzeby dziecka
            Tacy psychologowie jak Anna Freud czy Erik Erikson uważają, że dzieci potrzebują edukacji czy też wychowania, które nie opiera się jedynie na wytykaniu ich błędów i niedoskonałości. Innymi słowy, ich edukacja i wychowanie powinny bazować na solidnych związkach uczuciowych, które zwiększą odczuwane przez nie poczucie bezpieczeństwa.


            3. Stabilność  jako podstawowa potrzeba dziecka
             Rodzice powinni tworzyć zgrany front i przekazywać dzieciom takie same informacje oraz wartości, które cenią w swojej rodzinie.
            Co więcej, dzieci należy wychowywać w stabilnym otoczeniu, które mogą nazwać domem. Środowisko domowe powinno być spokojne, pełne uczuć i wyrozumiałości. Poza tym członkowie rodziny powinni pracować nad budowaniem relacji pełnych zaufania.


            4. Czas wolny
            Każde dziecko powinno mieć każdego dnia chwilę czasu wolnego. To potrzeba o takiej samej wadze, jak wszystkie inne. Czas wolny pozwala oderwać się od rutyny i spróbować zrobić coś nowego. Warto zauważyć, że czas wolny wywiera pozytywny wpływ na nasz nastrój i emocje, a tym samym łączy się bezpośrednio z rozwojem dziecka.
            Manuel Cuenca w swojej książce pod tytułem Valuable Leisure stwierdza, że czas wolny poszerza i wzmacnia nasze zasoby społeczne, fizyczne i intelektualne, zwłaszcza w przypadku dzieci.


            5. Aktywność fizyczna
             Należy zaznaczyć, że w ostatnich latach coraz więcej dzieci prowadzi siedzący tryb życia. Zmianie uległ nie tylko ich model zabawy, ale także sposób, w jaki się ze sobą komunikują. W dzisiejszych czasach dzieci nie muszą wychodzić z domu, aby dowiedzieć się, co dzieje się u ich przyjaciół. Wystarczy, że wyślą im wiadomość lub zadzwonią bez wychodzenia z domu.
            Warto podkreślić, że według ekspertów brak aktywności fizycznej u dzieci zaczyna być alarmujący. Na przykład José Devís i Carmen Pieró, eksperci do spraw wychowania fizycznego, uważają, że brak aktywności fizycznej zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia u przyszłych pokoleń. Na barkach rodziców, jak i nauczycieli, spoczywa odpowiedzialność za nauczenie dzieci prowadzenia takiego stylu życia, który będzie zachęcał je do uprawiania sportu. Takie działanie pomoże im zadbać o zdrowie fizyczne i psychiczne.


            6. Wychowanie
            Wychowanie odpowiada za to, jacy jesteśmy i w jaki sposób odnosimy się do świata. To oczywiste, że stanowi podstawową potrzebę każdego człowieka. Dzięki wychowaniu uczymy się, w jaki sposób mamy zachowywać się w społeczeństwie i poznajemy normy, które sprawiają, że stajemy się jego częścią. Dzieci już od najwcześniejszych lat powinny mieć zapewnione wysokiej jakości wychowanie, które pomoże im zrozumieć, w jaki sposób działa świat i, przede wszystkim, nauczy je jak na nim żyć. Wychowanie to z pewnością najlepsze narzędzie, które pozwala stać się częścią społeczeństwa.


            Podsumowując, w otoczeniu dziecka znajduje się wiele czynników, które determinują jego rozwój. Co więcej, im dzieci stają się starsze, tym większej liczby rzeczy potrzebują. Nie ma jednak wątpliwości, że podstawowe potrzeby dziecka powinny być zawsze zaspokojone.
             

            SZUKASZ INFORMACJI,

            TY LUB TWOJE DZIECKO JESTEŚ NARAŻONY/A/

            NA PRZEMOC?

             

            Odwiedź stronę Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę"

            Od ponad 30 lat chroni dzieci przed przemocą i wykorzystaniem seksualnym. Zapewnia dzieciom i ich opiekunom wsparcie, profesjonalną pomoc psychologiczną i prawną. Uczy dorosłych, jak mądrze i skutecznie reagować na przemoc wobec dzieci oraz co robić, gdy podejrzewają, że dziecko jest krzywdzone. Wspiera i angażuje rodziców by wychowywali dzieci z miłością i szacunkiem. Wpływa na polskie prawo, by jak najlepiej chroniło interes dziecka.

            Każde dziecko zasługuje na dzieciństwo wolne od przemocy!

            DOWIEDZ SIĘ, JAK POMAGA FUNDACJA

            tutaj

            KAMPANIE SPOŁECZNO - EDUKACYJNE FUNDACJI 

            tutaj

            Poprzez kampanie społeczne na temat różnych aspektów krzywdzenia dzieci zwiększa się świadomość społeczeństwa na temat zagrożeń, wrażliwości na problem i umiejętności odpowiedniego reagowania na przemoc.