• Język angielski

• Podstawa programowa wychowania przedszkolnego

Cel

Celem wychowania przedszkolnego jest wsparcie całościowego rozwoju dziecka.

Wsparcie to realizowane jest przez proces opieki, wychowania i nauczania – uczenia się, co umożliwia dziecku odkrywanie własnych możliwości, sensu działania oraz gromadzenie doświadczeń na drodze prowadzącej do prawdy, dobra i piękna.

W efekcie takiego wsparcia dziecko osiąga dojrzałość do podjęcia nauki na pierwszym etapie edukacji.

Zadania przedszkola

Tworzenie sytuacji edukacyjnych sprzyjających budowaniu zainteresowania dziecka
            językiem obcym nowożytnym, chęci poznawania innych kultur.

Aktywności wspierane u dzieci przedszkolnych uczących się języka obcego:

• rozumie bardzo proste polecenia w języku obcym nowożytnym i reaguje na nie;
            • uczestniczy w zabawach, np. muzycznych, ruchowych, plastycznych, konstrukcyjnych, teatralnych;
            • używa wyrazów i zwrotów mających znaczenie dla danej zabawy lub innych podejmowanych czynności;
            • powtarza rymowanki i proste wierszyki, śpiewa piosenki w grupie;
            • rozumie ogólny sens krótkich historyjek opowiadanych lub czytanych, gdy są wspierane np. obrazkami, rekwizytami, ruchem, mimiką, gestami.

Od 1 września 2017r. w naszym przedszkolu relizujemy autorski program nauczania języka angielskiego pt. "Step by step" autorstwa p. Doroty Kolarczyk - Karwot i p. Eweliny Kocurek.

Od 1 września 2018r. program został poszerzony o modyfikację opracowaną przez p. Annę Zmorzyk

- Zajęcia dla dzieci 3-letnich nie muszą stanowić powiązanej ze sobą całości logicznej. Dobieramy różnorodne zabawy, ćwiczenia, gry – tak, aby maksymalnie uruchamiać bodźce podtrzymujące zainteresowanie.

- Używamy języka obcego podczas czynności naturalnie podejmowanych przez dzieci, komentujemy to, co robią. Małe dziecko myśli sytuacyjnie.

- Nie przesadzamy z zabawami ruchowymi, dzieci 3-letnie mogą się dość szybko męczyć i nużyć jednostajną aktywnością fizyczną.

- Proponujemy sporo wspólnych zabaw w kole.

- Wykorzystujemy różnorodne, kolorowe plansze i rysunki do opowiadania bajek oraz historyjek.

- Wykonujemy wszystkie ćwiczenia z entuzjazmem i bawimy się.

- Wykorzystujemy maskotkę do prowadzenia zajęć.

- Zajęcia dla dzieci czteroletnich mogą już stanowić powiązaną ze sobą całość przyczynowo-skutkową, z bliskim dzieciom tematem przewodnim.

- Jeden rodzaj aktywności nie trwa dłużej niż 5-7 minut.

- Włączamy do zajęć ćwiczenia fizyczne i zabawy ruchowe

- Wykonujemy wszystkie ćwiczenia razem z dziećmi z entuzjazmem i bawimy się z dziećmi podczas gdy one realizują dobrze im znane polecenia: jump, run, hop, clap itp.

- Wykorzystujemy kolorowe plansze, rysunki do opowiadania bajek oraz historyjek.  Wprowadzamy określenia tzw. większych przedziałów czasowych – nazwy pór dnia, pór roku.

- Wykorzystujemy maskotkę do prowadzenia zajęć.

- Dobrze, gdy zajęcia dla dzieci pięcioletnich stanowią powiązaną ze sobą całość przyczynowo-skutkową, z dominującym tematem przewodnim. Nadal używamy języka obcego podczas czynności naturalnie podejmowanych przez dzieci, komentujemy to, co robią.

- Jeden rodzaj aktywności nie trwa dłużej niż 5- 10 minut.

- Włączamy do zajęć ćwiczenia fizyczne i zabawy ruchowe. Stosujemy metody pracy, które tworzą warunki do ekspresji fizycznej: podejście TPR, drama, vivid storytelling.

- Wprowadzamy zadania plastyczne: wypełnianie kolorem, rysunki, odwzorowywanie, łącznie kropek, rysowanie pod dyktando.

- Wykorzystujemy maskotkę do prowadzenia zajęć.

Dobrze zaplanowane zajęcia dla dzieci powinny:

1. Być dostosowane do możliwości i potrzeb uczniów oraz do warunków kształcenia w danej grupie uczniów,
            2. Pozwalać uczniom na pełny i harmonijny rozwój, wpierać ich rozwój poznawczy przez integrowanie materiału realizowanego podczas innych zajęć z tym, co się dzieje na lekcjach języka obcego wspierać proces używania języka obcego do określonych celów,
            3. Wspierać intuicyjne tworzenie reguł przez dzieci oraz dawać dzieciom możliwość doświadczenia języka w określonym kontekście.