• Innowacje, projekty, programy własne

• Opowiem Ci bajkę...

CELE OGÓLNE PROJEKTU:

• promowanie czytelnictwa wśród przedszkolaków;
            • stwarzanie okazji do twórczej ekspresji językowej i plastycznej;
            • angażowanie rodziców do współpracy z przedszkolem w ramach wspierania rozwoju dzieci

CELE SZCZEGÓŁOWE:

• rozwijanie zdolności i zainteresowań dzieci
            • zainteresowanie dzieci literaturą
            • rozwijanie kreatywności
            • pogłębianie więzi rodzinnych poprzez wspólne działania
            • rozwijanie mowy i myślenia poprzez wypowiedzi na temat bajki
            • inspirowanie wyobraźni i ekspresji twórczej
            • rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego.
            • wzbogacenie dziecięcego słownika.
            • docenianie pracy innych

REALIZACJA PROJEKTU:

Nauczyciel zakłada zeszyt z czystymi kartkami, w twardej okładce, który staje się „Księgą opowieści”. Podczas zajęć wymyśla z dziećmi początek opowiadania, ich głównych bohaterów oraz zarys fabuły (pomysły dzieci można nagrać na dyktafon). Następnie wspólnie z dziećmi projektuje pierwszą stronę księgi. Kolejnym zadaniem nauczyciela będzie zredagowanie i wklejenie wymyślonego przez dzieci początku bajki do „Księgi opowieści”. Wyznaczone przez nauczyciela dziecko zabiera „Księgę opowieści” do domu i wspólnie z rodzicami wymyśla kolejny fragment bajki. Zadaniem rodzica będzie wpisanie dalszej części bajki do Księgi, natomiast zadaniem dziecka jest samodzielne wykonanie ilustracji do  bajki. Za  każdym  razem  książka  wraca  do nauczyciela, a ten wyznacza kolejną chętną osobę. Książka krąży po domach przedszkolaków, a na koniec nauczyciel odczytuje bajkę i wspólnie z dziećmi wymyśla jej zakończenie. Warto na pierwszym  spotkaniu  z  rodzicami  poinformować ich  o  planowanym  projekcie,  wyjaśnić,  na  czym  będzie  on polegał, i zachęcić do zaangażowania się w jego realizację. Wtedy również  przekazane do podpisu zostaną zgody na wykorzystanie tekstów i ilustracji dzieci oraz własnych.

W ramach projektu zostanie również stworzona gazetka pedagogizująca dla rodziców dotycząca zalet płynących z codziennego czytania dzieciom. Umieszczona zostanie ona na stronie internetowej przedszkola. Po zakończeniu projektu księga zostanie wyeksponowana w holu Przedszkola Publicznego w Suszcu.