• Innowacje, projekty, programy własne

• Taniec i rytmika to miła gimnastyka - program zajęć rytmiczych

•  „Rytmika nie jest sztuką, nie jest celem samym w sobie,

jest przygotowaniem do wszystkich sztuk, jest wychowaniem.”

Emil Jaques - Dalcroze

ZADANIA

Istotą zajęć rytmicznych jest angażowanie w równym stopniu umysłu, jak i ciała, a także jednoczesne uaktywnianie zmysłów (wzroku, słuchu, dotyku) oraz najważniejszych procesów poznawczych (myślenia, uwagi, pamięci, koncentracji i koordynacji ruchowej). Wszelkie realizowane na zajęciach zadania wprowadzane są w określonym porządku – nie wynika on jednak z konieczności dostarczania wiedzy z zasad muzyki, lecz uwzględnia przede wszystkim możliwości rozwojowe dziecka.

Tworzenie ruchu adekwatnego do słyszanej muzyki kształci nie tylko świadomość muzyczną, lecz także świadomość zmian mięśniowych zachodzących podczas poruszania się. Bezpośrednie aktywne przeżycie dynamiki, tempa, rytmu, artykulacji, przebiegu melodii i całej formy może stać się czynnikiem rozwoju wrażliwości na zjawiska muzyczne, co wpłynie również na rozwój wrażliwości estetycznej i emocjonalnej każdego dziecka.

CELE EDUKACYJNE

Cele główne:

• stymulowanie i wspomaganie wszechstronnego i harmonijnego rozwoju, wyzwalanie aktywności ruchowej poprzez tańce i zabawy przy muzyce oparte na naturalnej potrzebie ruchu dziecka przedszkolnego;
            • rozbudzanie zamiłowania do muzyki, grania na instrumentach, śpiewu i tańca;
            • rozwijanie predyspozycji  i wrażliwości muzycznej;
            • „Mali muzykanci” – utworzenie zespołu grających przedszkolaków.

Cele szczegółowe:

• rozpoznawanie i nazywanie instrumentów perkusyjnych niemelodycznych;
            • poznanie techniki gry na wybranych instrumentach perkusyjnych;
            • kształtowanie poczucia rytmu- odtwarzanie podanego rytmu na instrumentach perkusyjnych;
            • uwrażliwienie na estetykę ruchu;
            • improwizacja ruchowa do muzyki;
            • kształtowanie umiejętności kulturalnego zachowania podczas słuchania muzyki klasycznej;
            • umuzykalnianie dzieci;
            • integracja dzieci młodszych i starszych;
            • rozwijanie motoryki dużej;
            • rozwijanie zdolności odczuwania zawartych w utworach treści emocjonalnych;
            • reagowanie ruchem na zmiany tempa, dynamiki, wysokość dźwięków;
            • realizowanie ruchem przebiegów rytmicznych piosenek lub ich fragmentów;
            • kształtowanie umiejętności rozplanowania ruchu w przestrzeni, w czasie wyznaczonym przez rytm, orientacji przestrzennej i świadomości własnego ciała.
            • kształtowanie koncentracji, pamięci;
            • inspirowanie do zabaw i zachęcanie do ruchowej aktywności dzieci;

FORMY:

• grupowa
            • zbiorowa
            • indywidualna

METODY REALIZACJI PROGRAMU:

• metody rytmiki Emila Jaques’a Dalcroze’a, Carla Orffa i Batii Strauss;
            • metody aktywizujące np. zabawowa, zabawowo- naśladowcza, bezpośredniej celowości ruchu, ścisła;
            • metody poznawcze np. obserwacje, pokaz;
            • metody utrwalające nawyki np. ćwiczenia; metody podające np. pogadanka, rozmowa, opis, opowiadanie;
            • metody wpływu  sytuacyjnego np. instruowanie, przydzielanie ról i funkcji

GRUPA WIEKOWA: dzieci w wieku 3 - 5 lat

TERMIN REALIZACJI: 01.12.2022 – 21.06.2023

HARMONOGRAM REALIZACJI PROGRAMU:

1. Etap przygotowawczy: zgromadzenie instrumentów perkusyjnych, zaprojektowanie logo orkiestry przedszkolnej, przygotowanie tablicy na zdjęcia z zajęć oraz informację o orkiestrze przedszkolnej, zgromadzenie pomocy, kostiumów do zabaw.
            2. Etap właściwy: realizacja zaplanowanych zajęć rytmicznych dla dzieci 3 letnich oraz 5 letnich, według rozkładu materiału. Zajęcia będą odbywać się raz w tygodniu po południu przez 15 – 20 minut.
            3. Etap końcowy: występy orkiestry na Suszeckim Jarmarku Bożonarodzeniowym 17 grudnia 2022r. i Dniu Talentów 27 marca 2023r. w przedszkolu, ewaluacja programu.

FOTORELACJA Z REALIZACJI PROGRAMU

„Muzycznie z Mozartem - w roli głównej”

„Śpiewamy i gramy z klasykami”

„Zimowe pejzaże muzyczne”