• Innowacje, projekty, programy własne

• Innowacja metodyczna

Przedszkola Publicznego w Suszcu

ZADANIA

1. Tworzenie warunków umożliwiających dzieciom swobodny rozwój, zabawę i odpoczynek w poczuciu bezpieczeństwa.
            2. Zapewnienie prawidłowej organizacji warunków sprzyjających nabywaniu przez dzieci doświadczeń oraz pomoc dzieciom rozwijającym się w sposób nieharmonijny, wolniejszy lub przyspieszony.
            3. Wspieranie samodzielnej dziecięcej eksploracji świata, dobór treści adekwatnych do poziomu rozwoju dziecka, jego możliwości percepcyjnych, wyobrażeń i rozumowania, z poszanowaniem indywidualnych potrzeb i zainteresowań. Wzmacnianie poczucia wartości, indywidualność, oryginalność dziecka oraz potrzeby tworzenia relacji osobowych i uczestnictwa w grupie.
            4. Systematyczne wspieranie rozwoju mechanizmów uczenia się dziecka, prowadzące do osiągnięcia przez nie poziomu umożliwiającego podjęcie nauki w szkole.

CELE EDUKACYJNE

Cel główny: Zapewnienie dziecku lepszych szans edukacyjnych poprzez wspieranie jego ciekawości, aktywności i samodzielności a także kształtowanie tych wiadomości i umiejętności, które są ważne w dalszej edukacji.

Cele szczegółowe:

• rozpoznawanie liter, którymi dziecko jest zainteresowane na skutek zabawy i spontanicznych odkryć;
            • odczytywanie krótkich wyrazów w formie napisów drukowanych;
            •  stymulowanie rozwoju aktywności dzieci poprzez prowadzenie różnorodnych
              ćwiczeń i zabaw prowadzących do nabycia umiejętności czytelniczych;
            •  rozbudzanie wrażliwości poznawczej, zapewnienie przyjaznych warunków do
              kształtowania systemu językowego opartego na metodzie ustno- graficznej;
            • wczesne wykształcenie kompetencji czytelniczych i uwolnienie tego procesu od stresu;
            • rozbudzenie wiary dziecka we własne możliwości;
            • wzmacnianie poczucia wartości, indywidualności, oryginalności dziecka;
            • rozwijanie zainteresowania czytaniem i pisaniem.

METODY REALIZACJI PROGRAMU:

• Odimienna metoda nauki czytania – dr Ireny Majchrzak
            • metody aktywizujące np. zabawowa, zabawowo - naśladowcza, bezpośredniej celowości ruchu;
            • metody poznawcze np. obserwacje, pokaz;
            • metody utrwalające nawyki np. ćwiczenia; metody podające np. pogadanka, rozmowa, opis, opowiadanie;
            • metody wpływu  sytuacyjnego np. instruowanie, przydzielanie ról i funkcji.

GRUPA WIEKOWA:

dzieci w wieku 3 - 5 lat

TERMIN REALIZACJI:

Innowacją objęte zostaną dzieci 3, 4 i 5 letnie. Całą innowację można zaplanować na  3 lata, aż dzieci 3 letnie objęte programem przejdą do sześciolatków. Można również realizować ją przez rok lub dwa, jako jedną z metod wspomagających naukę czytania, lub jako metodę terapeutyczną na zajęciach korekcyjno – kompensacyjnych. Ważne jest aby zachować chronologię wprowadzania poszczególnych zabaw, zawsze należy zacząć od zabawy zwanej „Inicjacją”.

HARMONOGRAM REALIZACJI PROGRAMU:

1. Etap 1  DZIECI TRZYLETNIE
            • Inicjacja – „Jak masz na imię?” - napisanie imienia dziecka odręcznie.
            • Zamiana pisma odręcznego na wydrukowaną wizytówkę.
            • „Ściana pełna liter” - Prezentacja liter alfabetu (litery duże i małe, pisane i drukowane). Zawieszenie wizytówek na krzesełkach, na liście obecności, na kalendarzu urodzin, na tablicy dyżurów.
            • Zabawy z wizytówkami
            1. Etap 2 DZIECI CZTEROLETNIE
            • „Jak masz na imię?” – inicjacja nowych dzieci w grupie  - j/w
            • Powtarzanie zabaw z wizytówkami z roku poprzedniego.
            • Codziennie przez 10 – 15 minut dzieci grają w loteryjkę z imionami własnymi.
            • "Ściana pełna liter" - prezentacja liter alfabetu (litery duże i małe, pisane i drukowane). Zawieszenie wizytówek na krzesełkach, na liście obecności, kalendarzu urodzin, tablicy dyżurów;
            • „Targ liter” – przeprowadzenie zabawy w drugim półroczu.
            1. Etap 3 DZIECI PIĘCIOLETNIE
            • „Nazywanie świata”  - etykietowanie przedmiotów – dopasowywanie podpisów do zabawek, przedmiotów w sali zabaw. Etykietowanie  obrazków -  globalne odczytywanie napisów i dopasowywanie ich do odpowiedniego obrazka.
            • Gry czytelnicze;
            • „Sesje czytania” - wydzielony czas ok. 15 – 20 minut, w którym sala zamienia się w czytelnię z jej właściwym rytuałem zachowania. Jest to czas na rozwiązywanie układanek słowno – obrazkowych zatytułowanych „nazywanie świata” oraz na przeglądanie książeczek -  podpisy w układankach słowno – obrazkowych stosowane z uwzględnieniem stopnia trudności – od prostych wyrazów do trudniejszych i od wyrazów do zdań;
            • Wraz z upływem czasu dzieci przechodzą do czytania książeczek z obrazkami.

PRZEWIDYWANE EFEKTY REALIZACJI PROGRAMU:

Po realizacji programu dziecko osiągnie gotowość szkolną do nauki czytania, będzie znać litery alfabetu i odczytywać proste wyrazy.

EWALUACJA:

Test Gotowości Szkolnej

LITERATURA:

1. „W obronie dziecięcego rozumu”  Irena Majchrzak - Wydawnictwo Bliżej Przedszkola.
            2. „Rewolucja w uczeniu”. Gordon Dryden, Jeanette Vos, wyd. Moderski i S-ka
            3. Program nauczania „Nazywanie świata- odimienna metoda nauki czytania” Irena Majchrzak,  wyd. MAC
            4. „Sojusz metod” – Ewa Arciszewska
            5. „Opowieści sowy” cz.1 i 2 I. Majchrzak